top of page
Vyhledat
  • Bety

Do Dominikánské republiky za nekonečnými plážemi a Kryštofem Kolumbem

Dominikánská republika ležící v Karibiku mě přitahovala už odmala, toužila jsem vidět vzrostlé palmy a bílé pláže s prachovým pískem. Díky několikatýdennímu pobytu jsme ale zjistila, že „Dominikána“ nabízí mnohem víc. Má bohatou historii, daří se tu kakau a cukrové třtině, z níž se vyrábí kvalitní a výborný rum.

Pláž v Punta Caně


Abyste tohle všechno mohli zažít na vlastní kůži, je potřeba překonat téměř třináctihodinovou cestu letadlem, pokud letíte z Prahy. Na první pohled to možná zní trochu děsivě, ale dá se to zvládnout vcelku dobře. Pokud jste tedy takový blázen do cestování jako já, že vaše očekávání spolehlivě utlumí fakt, že strávíte několik hodin přišpendlení na sedadle s minimálním prostorem na nohy. Proto jsem své myšlenky soustředila na to, co všechno chci v Dominikáně vidět. První zastávkou bylo vzhledem ke zdlouhavé cestě moře, kde jinde se také spolehlivě vzpamatovat, že?


Zamířila jsem do vesničky Punta Cana na východním pobřeží, které se vyznačuje jemným bílým pískem a tyrkysovou barvou moře. Voda navíc byla příjemně teplá. Sluníčko pražilo ostošest. S krémem s ochranným faktorem 30 si tu určitě nevystačíte. Zabalte si 50, abyste se vyhnuli spáleninám. Pokud se i tak spálíte, doporučuji si koupit místní gel s výtažky z aloe vera. Příjemně chladí a zabírá rychle. Koupila jsem si ho poté, co mi nezabral náš panthenol.


Saona

Byla by ale škoda zůstat jen v Punta Caně. Dech mi doslova vyrazil krásný ostrov Saona, na který se dostanete z vesničky Bayahibe katamaránem či lodí. Ostrov je součástí národního parku Parque Nacional del Este, proto ho obývá jen pár místních obyvatel, kteří se živí zdejším turismem. Výstavba hotelů je zde přísně zakázána a návštěvníci se můžou na ostrově zdržet jen několik hodin.

Díky těmto opatřením si Saona zachovala panenskou přírodu. Místní moře je neuvěřitelně čisté a tyrkysové a jeho dno je poseté korály. Pláže zase zdobí nádherné vyplavené mušle a lastury a živočichy zastupují kraby a malé zelené ještěrky.Mořská hvězdice

Nezapomenutelná byla i plavba ze Saony, kdy jsme si udělali zastávku na otevřeném moři. Na mořském dně si to štrádovala krásná hvězdice. Pravda, štrádovala je silný výraz, její tempo bylo hlemýždí. Pokud se s ní budete chtít vyfotit jako já, držte ji prosím pod hladinou. Bezohlední turisté jí neváhají vyzdvihnout na hladinu, čímž jí ale způsobí pořádný šok, ze kterého se bohužel nemusí vzpamatovat. Voda je její přirozené prostředí a je nutné tento fakt respektovat. Nejsilnějším zážitkem bylo, když se mi na pár chvil přisála na prst.


Neobyčejná historie aneb jak si Kolumbové podmanili Dominikánu


Pomalu bylo na čase poznat i historii ostrova, a to v hlavním městě Santo Domingo, které je spjaté

s mořeplavcem Kryštofem Kolumbem. Ten totiž ostrov Hispaniola, na jehož území Dominikánská republika leží, objevil při své cestě do Indie. Najdete tu jeho sochu i monumentální pomník nazývaný jako Maják Kryštofa Kolumba. Stavba ve tvaru kříže o výšce 210 metrů a šířce 60 metrů byla otevřená v roce 1992 u příležitosti 500. výročí objevení Ameriky. Slavnostní akt byl za přítomnosti papeže Jana Pavla II. ještě ozvláštněn uložením ostatků slavného mořeplavce do útrob majáku, které sem byly přeneseny z oné první katedrály. To alespoň tvrdí Dominikánci. Ve španělské Seville totiž také najdete hrobku Kryštofa Kolumbuse.


1. Katedrála na území USA

Samotné Santo Domingo ale založil v roce 1498 Kryštofův bratr Bartoloměj. Město má několik prvenství. Nachází se tu první nemocnice, první univerzita a zejména první katedrála Santa María de la Encarnación na území Nového světa alias dnešní Ameriky. Katedrála je součástí koloniální zóny, do níž spadá i sídlo Diega Kolumba, syna Kryštofa Kolumba. Diego po svém otci zdědil titul admirála a získal i titul vicekrále nově objeveného kontinentu.


To ale není jediná zajímavost metropole. Najdete v ní i Prezidentský palác, který je věrnou kopií Bílého domu ve Washingtonu, tedy až na barvu. Sídlo dominikánského prezidenta postavené v roce 1947 se honosí žlutou barvou, jiné rozdíly ale nenajdete.


Síla zemědělských plodin


Dominikánská republika vyniká i v zemědělství, prosadila se díky produkci cukrové třtiny a kakaa. To se pěstuje ve vyšších nadmořských polohách a jeho základní pěstování zajišťují místní rodiny, které kakaové boby, pasty a prášky prodávají ke zpracování čokolády a dalších cukrovinek velkoproducentům.


Další dominantní plodinou je cukrová třtina, ze které se vyrábí silný dominikánský rum. Dominikánci vyrábí bílý rum, který je skvělou přísadou do míchaných koktejlů, tak i výraznější zlatý amarillo a tmavý anějo, který nejlépe chutná samotný. Mezi nejznámější značky patří Brugal a Barcelo.

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page