top of page
Vyhledat
  • Bety

Mauricius je rájem na zemi, který láká k odpočinku i poznávání

Aktualizováno: 21. 7. 2019

Exotika mě vždycky lákala a tak bylo na čase změnit svůj sen v realitu. Volba padla na ostrov Mauricius, který je opravdovou perlou Indického oceánu. Kromě nekonečných pláží s tyrkysovým mořem nabízí i přírodní unikáty, bujnou vegetaci a nespočet barevných chrámů. Mauricius mě dostal do kolen a možná vás následující řádky nalákají na jeho poznávání.Moře a korály


Korály

První dva dny jsem strávila na pláži, abych nabrala sílu po dlouhém letu trvajícím bezmála 13 hodin. A nelitovala jsem! Moře tu je neskutečně čisté, teplé a plné korálů.
Oblast Chamarel


Takřka povinnou zastávkou je oblast Chamarel na jihu ostrova, která nabízí unikátní podívanou. Mezi hustými zelenými lesy se totiž nachází lávové duny hrající sedmi barvami. Lávový písek plynule přechází z typicky hnědé barvy do červené, fialové, modré, šedivé, žluté a růžové. Odtud tedy název Sedmibarevná země.

Přírodní úkaz má na svědomí čedič, který se působením vlhkého a horkého klima začal v sopečné půdě rozpouštět na jednotlivé minerály. Například oxid železitý zbarvil půdu do červené a antracitové barvy a hliník zase do různých odstínů modré. Tyto pestrobarevné kopečky je dnes možné obdivovat pouze přes nízký dřevěný plot, který byl postaven kvůli některým nenechavým turistům sbírajících písek do lahviček. Nyní si ho mohou zakoupit za tučný poplatek ve zdejších obchodech.


Sedmibarevná země v Chamarelu

Čajová velmoc


Nejen Srí Lanka a Čína, ale i Mauricius je producentem kvalitních čajů. Nejznámější je čajová plantáž Bois Cheri, která byla založená už v roce 1892. Zájemce za nemalý poplatek pustí do místního muzea i továrny. Zdejší zaměstnanec vypráví se značným zápalem o jednotlivých výrobních procesech, od sběru čajových lístků po jejich sušení a drcení až po sáčkování a plnění do krabic. Anglický výklad zakončuje ochutnávka zdejších čajů. Kromě tradičního zeleného a klasického černého, nabízí i ty s příchutí kokosu, vanilky, skořice či kardamomu.


Když náboženství nerozděluje


Mauricius je také symbolem náboženské tolerantnosti a rovnocennosti. Po staletí tu vedle sebe v poklidu žijí hinduisté, buddhisté, křesťané a muslimové. Nejsilněji je tu zastoupen hinduismus, který vyznává téměř polovina obyvatel. Posvátným místem je jezero Grand Bassin známé také jako Ganga Talao, na jeho břehu najdete chrám, množství menších barevných soch bohů a obětní svatyně. Od jezera jsou také viditelné monumentální sochy boha Šivy a jeho choti Parváti tyčící se do výšky 33 metrů.

Na ostrově ale najdete i řadu křesťanských kostelů.


Všudypřítomný symbol ostrova - Dronte mauricijský alias Dodo


Ačkoli už dávno vyhynul, narazíte na něj téměř všude. Řeč je o ptáku Dodo, který je vyobrazený na všem, co si dovedete představit - na bankovkách, mincích, propagačních materiálech, suvenýrech, kabelkách, oblečení, na čaji i balíčku s třtinovým cukrem. Nelétavý pták je totiž symbolem ostrova, jako endemit žil pouze na Mauriciu. Dodo byl zhruba jeden metr vysoký, macatý, měl velký zahnutý zobák a šedé peří. Podle vědců byl vzdáleným příbuzným holubů a měl přátelskou povahu. Za jeho vyhynutí mohou především zvířata, zejména kočky, psi, prasata a makakové, kteří byli na Mauricius dovezeni v době kolonizace. S Dodem bojovali nejen o omezené zdroje potravy, ale živili se i jeho vejci. Dodo totiž na rozdíl od ostatních ptáků hnízdil na zemi a ještě k tomu snášel pouze jedno jediné vejce. Svou vinu nesli i noví osadníci, kteří ničili jeho přirozené prostředí – bohaté lesy, které měnili na plantáže cukrové třtiny. Podle historických údajů byl poslední Dodo spatřen v 17. století. Dnes ho kromě upomínkových předmětů připomínají i nalezené kostry.


Mauricijské zlato – cukrová třtina


Mauricius je také světovým producentem třtinového cukru, a to díky ideálním podmínkám pro pěstování cukrové třtiny. Původem sopečný ostrov má úrodnou půdu bohatou na minerální látky. Mauricijský třtinový cukr má oproti jiným druhům této plodiny tmavší hnědou barvu a výraznější vůni. Zbarvení má na svědomí zbytková melasa.

Z cukrové třtiny se ale vyrábí i lahodný a silný rum. K dispozici je bílý i hnědý, který můžete ochutnat ve zdejších rumových destileriích jako je například Rhumerie v Chamarelu. Ta vyrábí i rumy s příchutí vanilky, karamelu či kokosu.


Místní tržištěProtipólem oázy klidu a relaxace je pulzující hlavní město Port Louis, charakteristické obřím trhem hemžícím se hordou místních i turistů. Tržiště má ale jiné plusy – rozmanitý výběr čerstvé ovoce - mango, ananas nebo papája. Nechybí ani zelenina a koření.


Praktické info:


Měna:

V našich zeměpisných šířkách mauricijskou rupii sice nepořídíte, ale hned na letišti najdete několik směnáren. Stačí si ale vybrat jen základní částku např. 200 rupií na cestu místním autobusem, za kterou dáte 30 rupií; a na drobné nákupy. A ani na bankovkách nechybí všudypřítomný dodo.

Obchody zde přijímají eura a dolary, jen se připravte na to, že vám vrátí v místní měně. Platba kartou ve větších městech už je také samozřejmostí.


Zvědavé opice:


Potkat opice nejen v při toulkách v horách, ale i v blízkosti silnic je docela běžnou záležitostí. Držte se ale od nich v bezpečné vzdálenosti.

35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page